ZWIEDZANIE CHIAPAS

Podczas wizyty w  Chiapas, będziecie mogli zapoznać się z pięknem tutejszej natury i unikalną kulturą. Oferujemy wybór wycieczek do ciekawych miejsc. Jeżeli jesteście zainteresowani rezerwacją wycieczki z nami prosimy o kliknięcie przycisku poniżej.

Indigenous Villages Chiapas
SAN CRISTOBAL DE LAS CASAS

San Cristobal de Las Casas jest jednym z głównych miejsc turystycznych w Meksyku. Nazywane jest Pueblo Magico (Magiczne miasto) lub Hoyo Negro (Czarna Dziura). Dlaczego Czarna Dziura? Ponieważ jego urok i niepowtarzalny klimat wchłaniają odwiedzających: wielu odwiedzających planuje zostać tu na kilka dni tylko i decydują się na zatrzymać na kilka miesięcy, niektórzy na zawsze. Miasto w szczególności, przyciąga artystów i muzyków, którzy przyczynią się do tego, że San Cristobal jest kulturalną stolicą Meksyku. 

 

Indigenous Villages Chiapas
WIOSKI INDIAŃSKIE

Jeśli zamierzasz odwiedzić lokalne wioski San Juan Chamula i Zinacatan najlepiej skorzystać z usług miejscowego przewodnika. To dlatego, że wspólnoty te są wyjątkowe: ich mieszkańcy utrzymują swe zwyczaje i praktyki, których nie zrozumiesz bez wyjaśnień lokalnego przewodnika. 75% ludności Chiapas stanowią rdzenni mieszkańcy. Mieszkają oni w 9 odrębnych wspólnotach, każda z własnym językiem, tradycją, kostiumami, wierzeniami i świętym patronem, przywódcami duchowymi i uzdrowicielami oraz rytuałami, które tworzą pełną i odrębną kulturę.

 

 

Indigenous Villages Chiapas
SAN JUAN CHAMULLA

Wieś około 10 km od San Cristobal, jest głównym ośrodkiem Tzotzils, z liczbą ludności około 80.000. Najlepiej odwiedzić ją z lokalnym przewodnikiem, który posiada odpowiednią wiedzę, aby wprowadzić cię w obyczaje i tradycje wsi. Chamulas bardzo dbają o swoją prywatność. Robienie zdjęć ludziom lub świątynion jest surowo zabronione.

Indigenous Villages Chiapas
ZINACANTAN

W górach, około 11 km z San Cristobal leży niewielka miejscowość Zinacatan; nazwa oznacza "dolina nietoperzy". Wieś jest często odwiedzana z San Cristobal, z reguły po wizycie w Chamula. Można tutaj odwiedzić lokalną rodzinę i zobaczyć ich domy i wyroby.

 

Indigenous Villages Chiapas
KANION SUMIDERO

Kilka kilometrów na wschód od Tuxtla Gutierrez leży Cañon Sumidero, (Kanion Sumidero), utworzony przez potężną rzekę Grijalva, która płynie w kierunku północnym przez kanion.
Cañon Sumidero można zobaczyć podczas przejażdżki łodzią motorową lub samochodem objeżdżając kolejne punkty widokowe dające widok z lotu ptaka. Trwająca 2-3 godziny (w obie strony) przejażdżka łodzią zabierze Cię przez spektakularny kanion, którego ściany w niektórych miejscach osiągają wysokość 760 m.

 

Indigenous Villages Chiapas
CHIAPA DE CORZO

Jest spokojnym miasteczkiem kolonialnym nad brzegiem rzeki Grijalva. Rości sobie tytuł do pierwszego miasta założonego przez Hiszpanów w stanie Chiapas (1523). Był to Hiszpan, Diego de Mazariegos, który założył miasto. Jak głosi legenda, gdy jego armia zaatakowała osadę rdzennej ludności kilka kilometrów w dół rzeki, wszyscy mieszkańcy woleli zginąć skacząc do kanionu niż poddać się. Mazariegos ostatecznie opuścił osadę i założył dzisiejszy San Cristobal de las Casas, preferując klimatu i mniej wrogie przyjęcie, jakie tam spotkał.

 

Indigenous Villages Chiapas
RUINY W PALENQUE

Palenque to stare miasto Majów w stanie Chiapas, na południe od Meksyku. W dżungli Chiapas, mieszczą się starożytne ruiny Palenque . Dżungla wciąż kryje 90% miasta Majów.
Samo miasto Palenque się jest atrakcyjne, ale pobliskie starożytne miasto Majów, Palenque stanowi najbardziej zapierających dech w piersiach park archeologiczny: naszym zdaniem, najlepszy w Meksyku.

W 1987 roku został uznany za światowe dziedzictwo UNESCO.

 

Indigenous Villages Chiapas
LEZIORA MONTEBELLO

Niespełna godzinę jazdy od Comitan i 3 godziny z San Cristobal, na granicy z Gwatemalą, znajdują się Lagos de Montebello (Jeziora Montebello). Jest ich ponad 50 o różnych kolorach: odbija się w nich błękit, turkus i zieleń i w połączeniu z malowniczym otoczeniem okolicznych gór i lasów tworzą przepiękną scenerię na całodniowy wypad. Jeśli się nie spieszysz, możesz zatrzymać się parę nocy nad jeziorem; najlepszą infrastrukturą i polem kampingowym dysponuje jezioro Ciscao.

 

Indigenous Villages Chiapas
WODOSPADY W CHIAPAS

Tutaj zapoznamy cię z trzema najbardziej imponującymi wodospadami w Chiapas, które są wystarczająco blisko od innych atrakcji, tak aby mogły być łatwo włączone jako część trasy. Główne wodospady w Chiapas to: Misol-Ha, Agua Azul , El Chiflon i Las Nubes.

Indigenous Villages Chiapas
RUINY YAXCHILAN

Yaxchilan jest jednym z wielkich ośrodków z klasycznego okresu Majów [250-900 AD]. Znane z licznych zabytków wyjątkowo dobrze wygrawerowanych, ruiny te leżą na wpół ukryte wśród gęstej dżungli, nad rzeką Usumacinta. Rozwój miasta miał miejsce pomiędzy 350 i 810 AD.

Yaxilan znajduje się w pobliżu Bonampak, tak więc obie ruiny zwiedza się tego samego dnia, rozpoczynając wycieczkę w Palenque.

 

Indigenous Villages Chiapas
RUINY BONAMPAK

Bonampak znajduje się w dżungli Lacandona w dolinie rzeki Lacanha. Ruiny zajmują 1000 akrów. Budynki zostały zbudowane w górnej części łańcucha wzgórz ciągnących się przez środek doliny z Cojolita Range do brzegu rzeki. Dla zwiedzających udostępniona jest zaledwie Grand Plaza. Plac znajduje się na południowym krańcu Bonampak i to tu właśnie można zobaczyć słynne malowidła ścienne.

 

Indigenous Villages Chiapas
RUINY TONINA

Tonina leży 14 km na wschód od Ocosingo na granicy wyżyn i nizin Majów. Położone na wys. 900 m wysokości, nad ruinami często przechodzą nad nimi chmury.

Centrum Tonina zbudowane jest na dużym wzgórzu o siedmiu tarasach tworząc efekt stromej piramidy. Ruiny mieszczą liczne komnaty i korytarze oraz kilka budynków przed głównym kompleksem.

Indigenous Villages Chiapas
OVENTIK

Społeczność Zapatystów Oventic znajduje się wysoko w górach tuż za San Andres Larrainzar (ok. 60 km od San Cristobal). Oventic był drugim Caracolem zbudowanym przez Zapatystów i jest największym z pięciu. Caracole, co oznacza ślimak, to autonomiczna osada zbudowana przez Zapatystów.

Indigenous Villages Chiapas
AMATENANGO DEL VALLE

Przy szosie z San Cristobal de las Casas leży Valle del Amatenango: miejsce słynie z produkcji wyrobów garncarskich wypalanych tradycyjnymi sposobami. Warto zatrzymać się tu i pooglądać lub kupić po atrakcyjnych cenach malutkie zwierzęta "animalitos" (chociaż niektóre zwierzęta mogą być dość duże) i inne meksykańskie motywy.

 

Indigenous Villages Chiapas
LAGUNA MIRAMAR

Na południowy wschód od miasta Ocosingo znajduje się dżungla Lacandon.  Występuje w niej ponad 4000 gatunków roślin, 345 ptaków, 114 gatunków ssaków i niezliczona ilość owadów, wiele gatunków wciąż czeka na odkrycie. W tym gęstym lesie znajduje się Laguna Miramar, największe jezioro w dżungli Lacandon.

Indigenous Villages Chiapas
REZERWATY PRZYRODY W OKOLICACH SAN CRISTOBAL

Okolice San Cristobal szczycą się kilkoma opcjami na spędzenie dnia na łonie natury. Należą do nich: Arcotete, Moxviquil, Las Grutas de Rancho Nuevo